//Найєм про антикорупційний суд: Рада прийняла неприйнятний законопроект

Найєм про антикорупційний суд: Рада прийняла неприйнятний законопроект

Сьогодні, 1 березня, Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект «Про Вищий антикорупційний суд». Народний депутат Мустафа Найєм вважає, що документ є абсолютно неприйнятним, про це він написав у Facebook.

Мені дуже хотілося б написати про # ПЕРЕМОГА, але в дійсності, на даний момент це всього лише процедурне рішення. Ми прийняли абсолютно неприйнятну чернетку, як мінімум п’ять положень якого не відповідає вимогам і критеріям Венеціанської комісії, МВФ і Світового банку.

Справа в тому що парламент був поставлений президентом перед цинічним вибором – або прийняти документ в першому читанні і пізніше спробувати його поліпшити, або провалити і дозволити президенту уникнути відповідальності за поганий законопроект. Жоден альтернативний законопроект основою для створення Антикорупційного суду стати не міг, оскільки Конституція прямо вказує, що нові суди в Україні створюються тільки законом, проект якого вносить президент України (ст. 125). Якби парламент вирішив взяти за основу будь-якої іншої документ, в подальшому це могло б стати підставою для ліквідації Вищого антикорупційного суду.

Так що головна битва попереду – у нас є два тижні для внесення правок до президентського законопроекту. Припускаю, що поправок буде дуже багато і протистояння з комітетів перенесеться в зал.
Наскільки я розумію, команда президента готова піти на будь-які поступки, КРІМ головної- ролі Громадська рада міжнародних експертів, який повинен займатися попереднім відбором кандидатів у судді Вищого Антикорупційного суду.

Нагадаю, згідно з проектом, Для відбору суддів Антіикорупційного суду буде сформований Громадська рада міжнародних експертів, в який увійдуть кандидати, запропоновані міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює в сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України. Що важливо, склад цієї Ради буде визначати Вища кваліфкомісія суддів (ВККС), а не Громадська рада доброчесності, дія якого для Антикорупційного суду скасовано.

Рада міжнародних експертів буде виносити своє рішення по кожному кандидату в судді Антикорупційного суду. Але якщо рада експертів вирішить, що кандидат на посаду судді не відповідає критеріям, то … нічого страшного. Це рішення може бути скасоване рішенням ВККС, за яке проголосує 11 з шістнадцяти її членів.